Fotostrada.pl
Rodzaje filtrów B+W - UV, ochronne, polaryzacyjne, ND szare 0
Rodzaje filtrów B+W - UV, ochronne, polaryzacyjne, ND szare

W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie rodzajów filtrów fotograficznych cenionej niemieckiej marki B+W.


  Filtry ochronne

Filtry ochronne jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie chronić obiektyw przed brudem, kurzem i zanieczyszczeniami ale także przed promieniami słonecznymi, które w dłuższej perspektywie mogą negatywnie wpływać na optykę obiektywów. W ofercie B+W filtry ochronne dzielą się na 3 grupy - Clear, UV-Haze oraz UV-IR Cut.

 


Filtry polaryzacyjne

Filtr polaryzacyjny to niezbędny element naszego wyposażenia. To jedyny filtr, który znacząco zmienia wygląd obrazu poprzez redukowanie kontrastu i zwiększanie nasycenia barw. Obrazy stają się bardziej atrakcyjne wizualnie. Polaryzacja światła to jego uporządkowanie. Nasycenie zieleni roślinności, nasycenie koloru wody lub likwidacja odbicia z jej powierzchni, nasycenie koloru przedmiotów obserwowanych pod światło (blat stołu, podłoga itp.), nasycenie lakieru na samochodach i przedmiotach użytkowych.

Nawet jeśli używacie super teleobiektywów do fotografowania małych ptaków, spróbujcie wykonać ich zdjęcie z użyciem filtra polaryzacyjnego. Likwidacja połysku na upierzeniu ptaka pozwoli jeszcze ładniej ukazać kolor piór. 

Filtr polaryzacyjny B+W jest ceniony w zastosowaniach jak np. fotografia wakacyjna, gdzie przy dużej ilości promieni słonecznych możemy uzyskać ciekawe efekty, ładne kolory, ciemny błękit nieba i piękne białe chmury.
Filtry ND

Termin filtr ND i filtr szary stosowane są wymiennie, oznaczają jednak to samo. Filtr ND odpowiada za ograniczenie ilości światła wpadającego do obiektywu, czyli do matrycy aparatu. Oczywiście można zmniejszać czułość ISO i zamykać przesłonę, a także maksymalnie skrócić czas migawki, jednak w niektórych warunkach, np. fotografowanie pod słońce, nad wodą, gdzie odbijają się promienie czy w śnieżnej scenerii takie zabiegi mogą nie być wystarczające.

Również w sytuacji, gdy chcemy zastosować długi czas naświetlania, zbyt duża ilość światła w otoczeniu może na to nie pozwolić.

 


Filtry ND Vario

Filtr Vario ND MRC nano o zmiennej gęstości, redukujący czas ekspozycji od 1 do 5 działek przysłony. Stopień zagęszczenia można łatwo kontrolować przez obrót przedniego pierścienia filtra. Przez zmniejszenie czasu ekspozycji lub zwiększenie przysłony, można kontrolować głębię ostrości.

Dla ułatwienia kontroli nad ustawieniami gęstości, na przednim pierścieniu naniesione są kropki, które reprezentują różne wartości gęstości. Gwint zewnętrzny filtra jest o jeden rozmiar większy od gwintu nakręcanego na obiektyw, dzięki temu w większości obiektywów nie występuje ryzyko winietowania.


Filtry czarno-białe

Filtry B+W do fotografii czarno-białej zapewniają swobodę twórczą w kontrolowaniu kontrastu na zdjęciu w celu uzyskania określonego efektu. Filtr czerwony sprawi, że błękitne niebo (kolor dopełniający) stanie się niemal czarne, tworząc dramatyczny kontrast między niebem oraz chmurami. Użycie tego samego filtra czerwonego podczas fotografowania czerwonej róży (kolor analogiczny) sprawi, że będzie ona wyglądała prawie jak biała.

Kolor żółty jest używany przez fotografów portretowych, ponieważ pozwala rozjaśnić skórę i zmniejsza widoczność piegów i skaz.


Filtry podczerwieni

Filtry podczerwieni (infrared) przy odpowiednich umiejętnościach i wytrwałości pozwalają na uzyskanie niesamowitych artystycznych efektów wizualnych.

Fotografowanie w podczerwieni wykorzystuje zjawisko pochłaniania, odbicia i naturalnej emisji promieniowania podczerwonego. Dlatego spektakularne efekty wykorzystania filtra podczerwieni można uzyskać fotografując roślinność i zbiorniki wodne, gdzie efekt pochłaniania i odbicia promieniowania podczerwonego jest najbardziej intensywny.


Filtry soft pro

Filtr zmiękczający jest niezastąpionym narzędziem zwłaszcza w fotografii portretowej, ślubnej, ale także w pejzażu i fotografii martwej natury. Efekt zmiękczenia jest w nim uzyskiwany dzięki licznym szklanym mikrosoczewkom zatopionym w wysokiej jakości szkle optycznym Schotta. Taka struktura filtra pozwala uzyskać unikalny efekt zmiękczenia i rozświetlenia kadru, ale bez utraty ostrości obrazu. Filtry Soft-Pro doskonale nadają się do fotografii tradycyjnej, cyfrowej, zarówno kolorowej, jak i czarno-białej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium