

Jednym z podstawowych parametrów naświetlania jest czułość powierzchni światłoczułej. Kiedyś nosiła różne oznaczenia DIN/ASA/ISO obecnie na arenie pozostało jedynie ISO i to jego wartość będzie dla nas wyjściem do rozważań.
Opanowaliście podstawowe umiejętności z doboru parametrów naświetlania i rozumiecie jaki wpływ na finalne zdjęcie będą miały użyty czas naświetlania i ustawiona czułość? Potraficie skorzystać z korekcji naświetlania i wybrać sposób pomiaru światła? To dobrze, ponieważ tym razem zapraszamy do świata Prawdziwej Fotografii. Kolejny parametr jest najważniejszy. On najbardziej wpływa na wygląd finalnej fotografii. Przysłona to zespół lamelek, ułożonych pierścieniowo wokół osi obiektywu, która ma możliwość otwierać się i zamykać - dozując ilość światła wpadającego przez obiektyw na powierzchnię światłoczułą. Przysłona także ma wpływ na naświetlenie. W danych warunkach oświetleniowych na film czy matrycę ma wpaść odpowiednia ilość światła. Bazowa jest czułość ISO ustawiona dla matrycy lub czułość zakupionego filmu. Potem ważnym parametrem jest czas naświetlania. Załóżmy, że ustawimy taki czas, który w danych warunkach pozwoli nam wykonać, nieporuszone zdjęcie „z ręki”. Wskaźniki aparatu pokazują prześwietlenie.
Możemy stwierdzić w oparciu o testy, że obiektyw ten daje bardzo subtelne obrazowanie, które do niedawna było możliwe tylko w dwukrotnie droższych obiektywach segmentu pro. Mała głębia ostrości, duża ostrość i wysoki kontrast łączą się w tym obiektywie z niewielkimi rozmiarami, cichym systemem AF i odporną na wilgoć i kurz budową.