Poradnik - ,,Czy to hobby jest dla mnie? Fotografia od podstaw." 0
Poradnik - ,,Czy to hobby jest dla mnie? Fotografia od podstaw."

Tym artykułem rozpoczynamy poradnik fotografowania dla początkujących. Ilość zadawanych przez naszych czytelników pytań dotyczących podstawowego wyboru sprzętu i jego parametrów oraz wpływu ich zastosowania na zdjęcia jest tak duża, że musimy spróbować pomóc tym wszystkim początkującym, którzy poczuli fascynację fotografią.

Jeżeli czytasz ten artykuł, to znaczy, że jakoś do niego dotarłeś, a jeśli dotarłeś, to znaczy, że poszukiwałeś poradnika dotyczącego podstaw fotografowania. Tak naprawdę oznacza to, że wpadłeś po uszy w tę pasję, nie wiedząc, nawet kiedy i nie zdając sobie sprawy, jak głęboko utknąłeś.


Tak drogi czytelniku. Fotografia to medium uniwersalne i ponad podziałowe. Nie obejmują go prawie żadne podziały. Po prostu nie mają na nie wpływu. Nie liczy się wiek w tym wiek rozpoczęcia fotografowania. Nie liczy się wykształcenie. Nie liczy się płeć. Nie mają na fotografię wpływu takie czynniki jak wrażliwość, zainteresowania, usposobienie czy charakter. Tak! Wielu z Was się oburzy, bo przecież to wszystko ma wpływ na to, co będziemy fotografować - i macie rację, ale rzecz w tym, że fotografii nic nie ogranicza i dostępna jest dla każdego.

Nie ma dobrego sposobu na rozpoczęcie fotografowania lub na zmianę podejścia do fotografowania. Kiedyś zaczynało się fotografować widząc znajomego, czy członka rodziny (tatę, wujka, dziadka), który fotografował. Metaliczny, precyzyjny przedmiot posiadający moc zatrzymania czasu, poruszał wyobraźnię wielu. Nastawienie ostrości na matówce Starta (polski aparat - lustrzanka dwuobiektywowa) czy Zenita uzależniało kolejne pokolenia od fotografii.

Teraz wygląda to nieco inaczej. Fotografia cyfrowa zawładnęła światem i stała się popularna w stopniu nieprzewidywalnym jeszcze 15 lat temu. Każdy prawie ma przy sobie aparat fotograficzny wbudowany w telefon. Każdy ma dostęp do komputera. Każdy więc fotografujeFotografia stała się czymś automatycznym, oczywistym, łatwo dostępnym… Pozostaje zastanowić się nad tym, co sprawia, że ten „smartfonowy” poziom fotografowania przestaje nam wystarczać? Szukamy wiedzy, zastanawiamy się nad zakupem aparatu czy książek o fotografowaniu. To naturalny stan rzeczy i nie jesteście wyjątkami. Dlaczego?

 

Dlatego, że przez swą częściową mechaniczną część procesu - fotografia wyróżnia się pod względem innych hobby, gdzie udział zdolności manualnych jest większy. Zdecydowanie trudniej stworzyć malowany obraz czy rysunek, który będzie podziwiany przez naszych bliskich czy znajomych, a nam da satysfakcję stworzenia czegoś od podstaw. W fotografii jest inaczej. Kierujemy aparat (nawet smartfon) na coś, co nam się podoba, a resztę wykonuje urządzenie. Efekt dostępny jest od razu. Wysililiśmy się i oto mamy efekt naszej kreacji. Niezbyt dobry? Ok. Poprawiamy i dochodzimy do coraz lepszych rezultatów. To wciąga i uzależnia. Uwrażliwiamy się na obraz. Na swoje obrazy i na obrazy innych. Czyż nie dlatego chętnie zerkamy na Instagram, gdzie fotki bywają perfekcyjne?

Jeżeli nadal czytasz te słowa - to znaczy, że fotografia już stała się częścią wyrażania siebie. Dobrze trafiłeś, bo zapewne chcesz poszerzyć swą wiedzę i ilość coraz bardziej udanych fotografii. Aby to osiągnąć, z całą pewnością musisz zastanowić się nad tym, czy warto pogłębiać rodzącą się pasję do utrwalania obrazu? Jeśli uznasz, że tak -otworzy się przed Tobą wielki świat obrazowania. Przenoszenia na płaski ekran lub odbitkę ulotnych chwil i niezapomnianych miejsc. To wspaniałe hobby, jakim jest fotografia, ma dziesiątki milionów zwolenników na całym świecie. Obezwładnia duszę i podporządkowuje ją wizualnej kreacji. Wyrażamy siebie, kreujemy, stajemy się lepsi i świat wokół nas także staje się doskonalszy.

 

Jeśli więc Drogi czytelniku odpowiedziałeś sobie pozytywnie na kilka z postawionych powyżej pytań - to znaczy, że powinieneś dać sobie hobby, które poza wielką przyjemnością tworzenia pozwoli Ci na relaks, odpoczynek od codziennych trosk i zaangażowanie się w nowe rodzaje aktywności.

Tak! Jeśli zaczniesz fotografować „na poważnie”, zobaczysz, że zmienisz sposób funkcjonowania. Zaczniesz przeglądać nowe strony w internecie. Sięgać na nowe półki w księgarni czy bibliotece. Odwiedzać nowe miejsca i inaczej planować czas wolny. Jeśli interesuje Cię fotografia - jesteś w dobrym miejscu - i wraz z nami i naszymi ekspertami - jesteś gotowy do zgłębiania tajników fotografowania. W kolejnej części odpowiemy sobie na kolejne pytanie. Nie, czy warto fotografować? Tę odpowiedź już znamy, ale czym fotografować?

To bardzo ważne pytanie, bowiem nasz wybór, będzie skutkował uzyskiwaniem konkretnych rezultatów. Możliwościami zgłębiania fotograficznej wiedzy, czy wreszcie całkiem pragmatycznym podejściem do przeznaczanych na hobby środków. Jeżeli chcesz wybrać dobrze swój pierwszy aparat - zapraszamy do części drugiej naszego poradnika.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium