PRZYSŁONA, CZAS EKSPOZYCJI I CZUŁOŚĆ ISO – KILKA SŁÓW O PODSTAWOWYCH PARAMETRACH

PRZYSŁONA, CZAS NAŚWIETLANIA I CZUŁOŚĆ ISO–

KILKA SŁÓW O PODSTAWOWYCH PARAMETRACH


 

"PRZYSŁONA" 

 Przysłona znajduje się w obiektywie. Jest to właściwie otwór złożony z ruchomych listków, które regulują ilość światła wpadającego na matrycę. Im bardziej przymkniemy przysłonę, tym mniej światła trafi na matrycę. Jeśli chcielibyśmy zrobić dwa zdjęcia o takiej samej jasności i jedno z nich miałoby mieć bardziej przymkniętą przysłonę niż drugie, musielibyśmy zmienić pozostałe parametry ekspozycji. Przysłona ma także wpływ na głębię ostrości. Maksymalnie otwarta przysłona daje efekt rozmytego tła – mała głębia ostrości. Zmniejszając otwór, głębia ostrości będzie się zwiększać. Wartość tego parametru oznacza się literą „f”. Im większy otwór przysłony (więcej światła wpada na matrycę) tym liczba w oznaczeniu będzie niższa. Przy ustawieniu jej na wartość f/3.2 zdjęcie będzie jaśniejsze od tego, które będzie wykonane z przysłoną o wartości f/8 (przy pozostawieniu innych parametrów bez zmian).

 

 

Zdjęcia pokazują różnicę w rozmyciu tła przy zmianie przysłony. Większe rozmycie uzyskujemy przez większe otwarcie – f/1.8, mniejsze przy przysłonie bardziej przymkniętej – f/4.5.

 

"CZAS NAŚWIETLANIA" 

Czas naświetlania (zwany też czasem migawki lub czasem ekspozycji) reguluje migawka, która otwierając się, wpuszcza światło na matrycę. Im czas naświetlania jest dłuższy, tym zdjęcie jest jaśniejsze. Dzieje się tak, ponieważ jeśli czas, w którym matryca jest naświetlana zostanie wydłużony, to zarejestruje ona więcej światła.
Oznaczenie czasu naświetlania zazwyczaj odnosi się do sekundy. Jeśli odczytujemy z wyświetlacza aparatu wartość tego parametru „200” czy „80” oznacza to, że czas naświetlania to 1/200 czy 1/80 sekundy. Bardzo ważne jest to, że podczas naświetlania każdy ruch w kadrze będzie widoczny na zdjęciu. Ta sama zasada tyczy się stabilizacji. Jeśli czas otwarcia migawki będzie zbyt długi i nie zdołamy utrzymać stabilnie aparatu, zdjęcie będzie poruszone.

Efekt rozmytych postaci przez wydłużenie czasu naświetlania.

 

"CZUŁOŚĆ ISO"


Czułość matrycy określa sposób, w jaki matryca aparatu rejestruje światło (w. W lepszych warunkach oświetleniowych robimy zdjęcia na niskich wartościach ISO, natomiast im gorsze się stają, tym czułość ISO powinniśmy zwiększyć, by zapobiec poruszeniu zdjęć. Jednak trzeba być świadomym, że przy wyższych wartościach czułości pojawiają się szumy i zmniejsza się jakość zdjęcia. ISO oznaczone jako „100” to często najniższa wartość dostępna w aparatach i korzystamy z niej, kiedy mamy dużo światła. Aby sprawdzić, do jakiego zakresu czułości nie tracimy na jakości zdjęcia, najlepiej jest zrobić serię zdjęć i na monitorze porównać ich jakość.

Szumy charakterystyczne dla wysokich czułości iso (zdjęcie ma dużą ziarnistość).

 

Najważniejsze jest to, żeby podczas fotografowania zastanawiać się nad efektem, który chcemy osiągnąć. Dlatego, kiedy robimy portrety, zazwyczaj dość mocno otwieramy przysłonę i przez rozmycie tła skupiamy uwagę na modelu. Kiedy fotografujemy krajobraz, zależy nam na dobrej jakości i ostrości. Ze względu na to wybieramy niskie wartości ISO i dość mocno przymykamy przysłonę. Dla początkujących połączenie ze sobą tych trzech parametrów jest zazwyczaj niemałą trudnością, ale praktyka czyni mistrza, więc najważniejsze jest to, żeby poznać je, robiąc zdjęcia i przyjrzeć się jak każda z wartości wpływa na efekt, jaki uzyskujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium