Poradnik - "Jaki aparat wybrać?" 0
Poradnik - "Jaki aparat wybrać?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteście zainteresowani fotografią. W przeciwnym razie nie czytalibyście tego artykułu. Utrwalanie otaczającego świata potrafi wciągnąć. Zapewne wciągało Was już wówczas, kiedy fotografowaliście smartfonem. Teraz jednak jesteście już dalej. Nie wystarczy Wam zarejestrowanie rzeczywistości.

 

Chcielibyście zrobić to jak najdokładniej. Chcielibyście, aby Wasze zdjęcia byłcoraz lepsze pod względem jakości. Nie macie wyjścia. Przed Wami zakup aparatu fotograficznego. To bardzo ważny moment. To bardzo ważna decyzja. Od tego, na co się zdecydujecie, zależeć będzie jakość wykonywanych fotografii, ale w jeszcze większym stopniu tempa, w jakim będziecie doskonalić swoje fotograficzne umiejętności.

To chyba właśnie ten argument jest najważniejszy. Wyboru musicie dokonać świadomie. Postaramy się przybliżyć Wam parę zagadnień związanych z wyborem sprzętu. Wyboru musisz dokonać samodzielnie. Pomożemy jednak zrozumieć, jakie cechy przyszłego sprzętu fotograficznego będą dla Was ważne, kluczowe lub tylko czasami potrzebne.

 

Ogólnie trzeba przyjąć dwie zasadnicze strategie, które mogą sprawdzić się przy zakupie pierwszego sprzętu fotograficznego. Pierwsza polega na tym, że kupujemy aparat o jak największych możliwościach, za jak najmniejszą cenę. To opcja dla tych, którzy niewiedzą jeszcze jak mocne
będzie ich zaangażowanie w nową pasję. To dosyć bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza ze względu
na ilość zaangażowanych środków finansowych. Takie rozwiązanie ma jednak też swoje wady. Jeśli swoje hobby potraktujecie poważnie, bardzo szybko dotrzecie do granic możliwości danego sprzętu
i będziecie zmuszeni do jego sprzedaży i myśleniu o zakupie nowszego, lepszego, a przy tym droższego modelu. Ten przestanie Wam wystarczać. Poziom Waszej fotograficznej wiedzy będzie się podnosił, a sprzęt nie będzie pomagał Wam w realizacji, coraz bardziej ambitnych zamierzeń.

Innym podejściem do zakupu nowego sprzętu fotograficznego, jest zakup aparatu o możliwościach zdecydowanie przekraczających Nasz wstępny poziom wiedzy fotograficznej. Na ogół wiąże się to z większymi wydatkamiPlusem tego rozwiązania jest to, że kupujemy aparat na dłuższy okres czasu. Aparat, który pomoże Wam w rozwoju Waszej pasji. Sprzęt nie będzie Was ograniczał. To Wy będziecie musieli dorosnąć do możliwości sprzętu. Takie podejście jest zdecydowanie lepsze, ze względu na rozwój waszego zaangażowania w nowe hobby. Dodatkowym plusem jest to, że nie musicie sprzedawać sprzętu w momencie, gdy zaczynacie coraz więcej wiedzieć. Kupując raz, a dobrze, tak naprawdę kupuje się taniej. Oczywiście istnieją możliwości pośrednie, czyli zakup sprzętu w nieco wyższej cenie, ale nie cenie maksymalnej, tak aby nie wykosztować się zbytnio, a jednak móc sięgnąć po możliwości zaawansowanego sprzętu.

Rynek oferuje bardzo wiele konstrukcji i można spokojnie postarać się tak wybrać, aby nasz sprzęt oferował bardzo wiele funkcji przy umiarkowanej cenie zakupu. Są modele, które tanieją, ponieważ są na rynku od dwóch, trzech lat. Takie aparaty na ogół doczekały się swoich następców kolejnej generacji, które są droższe. Na początku swojej pasji nie musicie tak bardzo zwracać na to uwagę. Ciekawym spostrzeżeniem jest to, że większość współczesnych aparatów przeznaczonych dla hobbystów, posiada bardzo dużą ilość zaawansowanych funkcji i oferuje znakomite możliwości. To bardzo pocieszające, ale nie przybliża nas do wyboru, który aparat tak naprawdę kupić.

Jeżeli szukacie dobrego sprzętu, musicie uważać na sprzedawców w sklepach wielkopowierzchniowych, którzy na ogół nie posiadają głębokiej wiedzy z zakresu fotografii, a najczęściej realizują politykę sprzedażową producenta sprzętu, który z tym wielkopowierzchniowym sklepem jest odpowiednio „dogadany”. Nie możecie tak ważnej decyzji, jaką jest zakup sprzętu, uzależnić od tego, czy sprzedawca dostanie określony rabat za wciśnięcie Wam tego, czy innego modelu. Optymalnie byłoby, gdybyście mogli zaufać sprzedawcy, który będąc maniakiem fotografii, będzie umieć Wam szczerze doradzić. Rozpoznacie go między innymi po tym, że zapyta Was o to, na jakim poziomie rozwoju jesteście i co najczęściej fotografujecie lub chcielibyście fotografować. To podstawowe pytania, które pozwolą ukierunkować i sprecyzować wybór. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale dopiero rozmowa z kimś doświadczonym, potrafi uświadomić nam, czego tak naprawdę będziemy potrzebować.

 

Chcielibyśmy dołożyć starań do tego, aby Wasz wybór był jak najbardziej sensowny i świadomy, dlatego przedstawimy Wam kilka istotnych elementów, które powinniście wziąć pod uwagę, podczas wybierania aparatu dla siebie. Przy okazji poszerzycie swoją wiedzę i w rozmowie z doradcą podczas zakupów, będziecie mogli bardziej świadomie zadawać pytania. Na naszym blogu będziemy z czasem publikować testy konkretnych aparatów fotograficznych, co może pomóc Wam w wyborze. Tymczasem jednak przejdźmy do umówienia tych cech, które mają najistotniejszy wpływ na jakość obrazu i możliwości zdjęciowe.

Możliwości systemu. To dosyć istotna kwestia. Tu nasza wiedza często będzie niewystarczająca i powinniśmy uzupełnić ją w Internecie, na stronach każdego z rozpatrywanych podczas zakupów producentów. Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć - do czego będziemy używali naszego sprzętuczyli co tak naprawdę będziemy fotografować? Jeżeli zamierzacie skupiać się na przykład na rejestrowaniu chwil dnia codziennego, to tak naprawdę możecie brać pod uwagę każdego z producentów. Jeśli jednak zamierzacie się w jakimś kierunku specjalizować, to powinniście bardzo starannie zwrócić uwagę na to, jaki sprzęt jest produkowany przez jakiego producenta.

 

Przykładowo, jeśli chcecie skupić się na makrofotografii, sprawdźcie czy Wasz ewentualny system posiada dostateczną ilość obiektywów makro. Jeśli planujecie zająć się krajobrazem, szukać będziecie obiektywów szerokokątnych o wysokiej jakości. Ci z Was, którzy będą chcieli zająć się sportem lub dziką przyrodą, muszą szukać superteleobiektywów i tu od razu powinni zwrócić uwagę na różnice w cenach. Fotografowie architektury szukać będą systemu, który oferuje obiektywy shift… Można by tak bez końca. Jest to jednak bardzo istotny element wyboru sprzętu. Nie ważne, czy ewentualny zakup tego lepszego sprzętu nastąpi później, bo będziecie musieli na niego nazbierać, jednak najgorszy scenariusz będzie taki, że nasz wybrany system nie ma w ofercie sprzętu, który będziecie potrzebować w miarę rozwoju.

 

Wielkość matrycy. To najpoważniejsze kryterium, jeśli chodzi o jakość obrazu. Nie możemy wielkości mylić z rozdzielczością. Im matryca większa, tym lepsza plastyka obrazu, czyli głębia ostrości może być bardziej selektywna. Im większa matryca, tym jakość fotografii lepsza. Co ciekawe ilość pikseli ma drugorzędne znaczenie. Nie zwracajmy uwagi na oszałamiające rozdzielczości. Ważniejsza jest wielkość matrycy. Jeśli planujemy zająć się fotografią na dobre, nie zamierzając przy tym wydawać pieniędzy na kolejne, coraz lepsze korpusy, od razu musimy pomyśleć o jak największej matrycy. Większe piksele to mniejszy szum w obrazie, mniejsze ziarno i wyższa czułość. W praktyce matryca równa wielkością klatce małoobrazkowego filmu to ideał, do którego powinniśmy zmierzać, planując swój fotograficzny rozwój. Możemy od razu zaopatrzyć się w taki aparat i spokojnie podwyższać swoje umiejętności i cieszyć coraz lepszym obrazem. Minimum przy wyborze aparatu dla początkującego i zaawansowanego amatora stanowią matryce APS-C. Mniejsze - takie jak system 3/4 znany z Lumixów czy Olympusów będzie zbyt ograniczający i nie pozwoli nawet na zrozumienie pewnych zagadnień w nauce fotografii. Jeśli ktoś zamierza fotografować krajobrazy w wysokiej jakości, powinien myśleć o tanim średnim formacie, w którym matryca jest jeszcze większa niż w matrycy pełnoklatkowej.

 

Wymienne obiektywy. To także jedna z podstawowych wartości. To optyka decyduje o jakości fotografii. Lepsze jest tańsze body aparatu i lepszy obiektyw niż super korpus, a słaby obiektyw. Możliwość zmiany obiektywu i zbieranie kolejnych ogniskowych to ważny element poznawania świata fotografii. Inaczej wykorzystuje się obiektyw szerokokątny, a inaczej teleobiektyw.

Obecnie w dużej mierze dominują bezlusterkowce, a te otwierają drogę do zastosowania prawie każdej optyki przez odpowiednie adaptery. Jeśli od razu myślimy o jakimś konkretnym rodzaju fotografii, możemy skupić się na konkretnej ogniskowej lub nawet zakupić aparat z zamontowanym na stałe obiektywem - np. jasnym 35mm do reportażu. Jeśli nie wiemy, co będziemy fotografować, a chcemy się uczyć, kupujemy korpus i obiektyw standardowy. To fajny zestaw na początek, który pozwoli Wam zrozumieć czy bardziej brakuje Wam teleobiektywu, czy obiektywu szerokiego. Jeśli nie wiecie, gdzie Was pod względem fotograficznym „poniesie”, możecie zacząć od jakiegoś obiektywu zoom (zmiennoogniskowego). Sprawdzenie w testach, które obiektywy dają jaki obraz i rozdzielczość, to ważna część rozeznania przed zakupami.

Automatyka czy manual. To nie jest obecnie ważne zagadnienie, ponieważ prawie każdy aparat fotograficzny oferuje pracę automatyczną, która pozwala poprawnie naświetlić zdjęcie w każdych warunkach. Nas szczególnie interesuje druga opcja. Ustawienia manualne. To najważniejsza dla nas opcja. Jeśli zamierzamy się uczyć podstaw fotografiizasad działania optyki, wpływu czasu naświetlania czy wielkość otworu przysłony na wygląd zdjęcia, musicie mieć możliwość ręcznego wprowadzania ustawień.

Wybór systemu - to zasadnicza kwestia, jednak w zadziwiająco dużym stopniu pomijana podczas zakupów sprzętu. Zwłaszcza wybór pierwszego w swoim życiu systemu, może tak naprawdę sprawić, że cała nasza fotograficzna wrażliwośćnaukadoskonalenie się, pójdą w bardzo specyficznym kierunku. To ostatnia z decyzji, które musicie podjąć. Jeśli wiecie już jakiego aparatu poszukujecie, jakie musi mieć możliwości, to powinniście wziąć pod uwagę taki system, który w jak największym stopniu pozwoli Wam realizować swoje zamierzenia. Zwróćcie uwagę na to, że aparaty mają swoje firmowe DNA. Inżynierowie danej firmy starają się realizować ogólne założenia. Jedne firmy stawiają na szybkość, inne na jakość, jeszcze inne zwracają szczególną uwagę na kolory lub czułość. Wydawałoby się, że w czasach fotografii cyfrowej nie ma większego znaczenia to, że zakupiony przez nas system chętniej odzwierciedla pewne kolory. Jednak w praktyce jest inaczej. To stosowane w aparatach matryce, a potem sposób obróbki danych, znacząco wpływają na to, co otrzymujemy z danego systemu. To oczywiście duże uogólnienia, ale aby nie być rozczarowanym, dobrze jest mieć świadomość ich istnienia. Canon słynie z cieplejszego oddawania barwNikon zdaje się być bardziej nasycony kolorystycznie, a Fujifilm z większą estymą traktuje barwy zimneSony stara się zachować neutralność i coraz lepiej to wychodzi. Olympus stawia na matryce niewielkich rozmiarów i kompaktowoś sprzętu, który wszakże i tak z nawiązką przewyższa smartfony.

Jakie funkcje powinien jeszcze mieć Wasz aparat? O co powinniście zapytać? Wymienimy je kolejno, ale ich posiadanie ułatwi Wam wchodzenie z zaangażowaniem w świat fotografii. Nie martwcie się, że na razie wiele z tych nazw niewiele Wam powie. Dojdziecie do tych funkcjonalności z czasem i wówczas będziecie cieszyć się, że je posiadacie.

Przydatne funkcje:

 • Priorytet czasu naświetlania.
 • Priorytet przysłony.
 • Program.
 • Naświetlenie ręczne.
 • Możliwość fotografowania w plikach RAW - jedna z najważniejszych opcji.
 • Możliwość ręcznego nastawiania liczby przysłony - najlepiej na obiektywie lub pokrętłem z przodu lub tyłu aparatu.
 • Wprowadzanie korekty ekspozycji.
 • Pomiar punktowy lub selektywny.
 • Automatyczne nastawianie ostrości.
 • Wykrywanie twarzy w systemie Auto Focus.
 • Ręczne nastawianie ostrości ze wsparciem w postaci powiększenia obrazu.
 • Tryb Live View.
 • Czytelny, jasny wizjer.
 • Duży ekran.

Teraz informacja najważniejsza. Czy powinniście kupić aparat zautomatyzowany typu kompakt, mały, zgrabny, ale z okrojonymi funkcjami czy bezlusterkowiec z wymienną optyką, czy lustrzankę? Obecnie rozwój techniki fotograficznej poszedł zdecydowanie w stronę aparatów bezusterkowych i to właśnie nimi powinniście się zainteresować. Tylko one umożliwiają podgląd wyglądu zdjęcia jeszcze przed jego wykonaniem. To najważniejsza funkcjonalność podczas nauki fotografowania. Takie aparaty produkują wszystkie firmy rynku fotograficznego. Godne polecenia są modele Sony seri Alfa 7Canon serii RNikon Z i Fujifilm X. Są one znacznie mniejsze i lżejsze od lustrzanek, ale ich fotograficzne możliwości zaczynają daleko przekraczać to, do czego przyzwyczaiły nas lustrzanki. Jeszcze parę lat temu, to właśnie lustrzanki były synonimem aparatu dla hobbysty lub pół profesjonalisty. Obecnie najlepsze są właśnie bezlusterkowce z możliwością stosowania bardzo różnej optyki, w tym optyki z drugiej ręki, czasami bardzo leciwych konstrukcji. To, że do bezlusterkowca Sony możecie podpiąć obiektywy z lustrzanek Canona czy Nikona, stanowi najważniejszą cechę bezlusterkowców. Docenicie ją podczas eksploracji różnych kątów widzenia obiektywów.

Ponieważ piszecie do nas zapytania bardzo skonkretyzowane, opiszemy w najbliższych artykułach kilka aparatów, które uważamy za najlepsze. Jest ich znacznie więcej, ale na podstawie tych przykładów będziecie mogli zapoznać się z trybem ich wyboru.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium